دولت برای تجهیز باغات چای به آبیاری تحت فشار تسهیلات پرداخت می کند 1394/4/22

رییس سازمان چای کشور گفت : ۸۵ درصد اعتبارات احداث سیستم آبیاری تحت فشار باغات چای بصورت تسهیلات یارانه ای توسط دولت پرداخت می شود.

 

 محمدولی روزبهان روز شنبه در گفت و گویی افزود : اعتباراتی در قالب تسهیلات یارانه ای از سوی دولت برای پرداخت طرح های آبیاری تحت فشار در نظر گرفته شده و  چایکاران می توانند از این تسهیلات برای تجهیز باغات چای به سیستم آبیاری تحت فشار بهره مند شوند.

وی خاطرنشان کرد : با احداث سیستم های آبیاری بارانی ، باغات چای در مقابل تنش های آبی مقاوم شده و علاوه بر جلوگیری از سوختگی بوته های چای ، بیش از سه برابر به کمیت محصول چای نیز افزوده خواهد شد.

روزبهان اظهار داشت: امکان زیرپوشش قرار گرفتن ۱۰ هزار هکتار از باغات چای از طریق اجرای طرح های آبیاری تحت فشار وجود دارد.

وی اجرای طرح های آبیاری تحت فشار را در راستای اقتصاد مقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری دانست و یادآور شد : با این اقدام استفاده از ظرفیت های آبی برای ارتقای کیفی و کمی چای فراهم شده و اجرای عملیات بهزراعی باغات چای نیز بهتر می شود.

رییس سازمان چای کشور افزود : شتاب بخشی به ساخت سد پلرود در شهرستان رودسر، می تواند به این امر کمک کند زیرا با بهره برداری از این سد، ۹هزار هکتار از باغات چای محدوده این سد، زیر پوشش آبیاری تحت فشار قرار می گیرند.

روزبهان اظهار داشت : در گذشته پنج هزار هکتار از باغات چای کشور تحت پوشش آبیاری قطره ای قرار داشت که هم اکنون این میزان به ۵۰۰ هکتار کاهش یافته است.

وی تصریح کرد : یکصد حلقه چاه نیز برای این منظور در باغات چای حفر شده که برای بازسازی آنها تسهیلات لازم نیز پرداخت می شود.

وی گفت : با اقدامات خوب دولت از قبیل افزایش ۲۱ درصدی بهای برگ سبز چای ، تاسیس صندوق حمایت از صنعت چای و پرداخت  تسهیلات  بهزراعی در پنج سال آینده؛ موجبات افزایش تولید چای و اقتصادی شدن و بهبود معیشت چایکاران و ارتقای این محصول راهبردی فراهم شده است.

استان های گیلان و مازندران ۳۲ هزار هکتار باغ چای دارند که ۹۰ درصد این باغات در گیلان قرار دارند.

هم اکنون میزان تولید سالانه چای خشک کشور بین ۱۵تا ۲۰ هزار تن و میزان مصرف سالانه کشور حدود یکصدوده  هزار تن چای است.

 

سازمان چای کشور
نظرسنجی
به نظر شما کیفیت سایت چگونه است؟


آمار سایت
تعداد کل بازدید کنندگان:26734
تعداد بازدید کنندگان امروز:7
تعداد بازدید کنندگان ماه جاری:217
تعداد بازدید کنندگان سال جاری:337

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه آدرس ایمیل خود را وارد نمائید
 
برو به سمت بالا