ارزش غذايي چاي
چنانچه چاي بدون شير يا شکر مصرف شود ، فاقد کالري بوده و افزودن مقداري شير نيمه چرب به آن ، حدود ?? کالري به هر فنجان افزوده و چاي را به جايگزيني مناسب و سالم براي اغلب نوشيدني ها تبديل خواهد کرد. چاي به عنوان يک منبع طبيعي «فلورايد» ، «پتاسيم» ، «منگنز» و «ويتامين B2» شناخته شده است .
 
کافئين
در خصوص عوارض جانبي کافئين در چاي و قهوه ادعاهاي بسياري شده است. يک فنجان چاي به طور متوسط حاوي تقريباً نيمي از مقدار کافئيني است که در يک فنجان قهوه موجود است ، يعني حدود ?? ميلي گرم کافئين در ميانگين ??? ميلي ليتر چاي. مصرف توصيه شده کافئين در روز براي بزرگسالان معادل ??? ميلي گرم بوده و لذا نوشيدن تقريباً پنج فنجان چاي در روز ما را در اين حاشيه امن توصيه شده قرار مي دهد.
 
کاهش وزن
اخيراً مشخص شده است که چاي ، به خصوص چاي سبز و چاي سفيد در بزرگسالان با کاهش وزن ارتباط مستقيم دارند. اين ارتباط بر اساس تأثير چاي بر سوخت و ساز چربي هاي بدن شکل گرفته و درنتيجه چنانچه در رژيم غذايي گنجانده شود مي تواند به يک برنامه کاهش وزن مؤثر تبديل شود. توصيه ديگر در اين خصوص آن است که مصرف چاي سبز مي تواند با بهبود متابوليسم چربي ، ميزان تحمل و پايداري را در تمرينات ورزشي بالا ببرد.
 
کاهش بروز سرطان
مطالعات متعدد و ادعاهاي بسياري بر اين نکته اصرار دارند که چاي در برابر چندين نوع سرطان مانند سرطان هاي ريه ، تخمدان ، سينه ، پروستات ، دهان و معده و نيز «گاستريت» که مرحله پيش از سرطان است ، در بدن ايجاد مقاومت مي کند. در حالي که هيچ تحقيقي تاکنون چگونگي تأثير ضدسرطاني چاي را مشخص نکرده ، وليکن چاي و فلاونوئيدها به عنوان عامل بالقوه در پيشگيري سرطان در حيوانات و نمونه هاي آزمايشگاهي معرفي شده اند. تحقيقات گسترده اي در اين زمينه در حال انجام است تا دانشمندان را به سوي کشف واقعيت در اين مهم ترغيب نمايد.
 
هيدراسيون يا آب پوشي
باوري قديمي وجود دارد که طبق آن نوشيدني هاي کافئين دار مانند چاي تأثيري منفي بر هيدراسيون داشته و به طور بالقوه باعث دفع آب بدن مي شوند. اما حقيقت اين است که مصرف چاي باعث ايجاد و بروز هيچ اثر ادرار آوري نشده مگر آن که ميزان نوشيدن آن در هر بار بيش از ??? ميلي گرم کافئين را وارد بدن سازد. اين مقدار معادل شش يا هفت فنجان چاي در هر وعده مي باشد. بنابراين از آنجا که ?? درصد چاي را آب تشکيل مي دهد ، مي تواند انتخابي مناسب براي پاسخ گويي به نياز مايعات روزانه بدن باشد.
 
کاهش بروز بيماري هاي قلبي – عروقي
مطالعات و تحقيقات متعددي در مورد رابطه مستقيم مصرف چاي به ويژه حضور «فلاونوئيد» با کاهش خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي و سکته انجام شده است و شواهد علمي به دست آمده ، حاکي از اثرات بالقوه و مثبت اين ماده براي سلامتي بوده و نتيجه اين مطالعات ، منجر به ايجاد علاقه وافري به درک چگونگي تأثيرگذاري اجزاي تشکيل دهنده چاي بر سلامتي قلب و عروق شده است. نتيجه گيري منطقي اين بحث آن است که نوشيدن چاي سبز و سياه مطابق با توصيه هاي غذايي ، بدن را در برابر بيمار هاي قلبي – عروقي مقاوم مي سازد.
 
سلامت دهان و دندان
نوشيدن چاي بدون اضافه کردن شکر و قند ، تأثيرات سودمند متعددي بر جلوگيري از پوسيدگي دندان دارد. گياه چاي ، «فلورايد» موجود در خاک را استخراج کرده و در برگ هاي خود انباشته مي سازد ؛ به همين دليل چاي منبع طبيعي بسيار سرشاري از فلورايد بوده که در جلوگيري از پوسيدگي دندان نقش به ســزايـي دارد. جذب «فلورايد» با مصـــرف چـــاي دو چندان مي گردد.
 
آنتي اکسيدان ها و راديکال هاي آزاد
ميوه ها و سبزيجات در تمام دنيا به عنوان منابع سرشاري از آنتي اکسيدان ها شناخته شده اند ؛ اما به وجود آنتي اکسيدان در چاي اشاره چنداني نشده است. در حقيقت چاي سرشار از آنتي اکسيدان هاي متعلق به گروه «فلاوُنوئيد» ها است که در نحوه مبارزه با راديکال هاي آزاد در بدن بسيار مؤثر مي باشند.
 
عملکرد حافظه
محققاني که روي جنون ، زوال قدرت شناخت و بيماري آلزايمر مطالعه مي کنند ، دريافته اند کساني که چاي مصرف مي کنند نسبت به کساني که چاي نمي نوشند دچار زوال شناختي کمتري شده اند.
برچسب ها: استخراج کافئين از چاي ، خواص چاي سبز ، درباره چاي ، فايده چاي ، فوايد چاي ، فوايد چاي سبز ، فوايد هل ، فوايد چاي ، فوايد چاي سبز ، فوايد چايي ، فوايدچاي ، فوايدچاي سبز ، مزاياي چاي سبز ، چايسرچشمه ، چاي بدون کافئين
نظرسنجی
به نظر شما کیفیت سایت چگونه است؟


آمار سایت
تعداد کل بازدید کنندگان:26727
تعداد بازدید کنندگان امروز:9
تعداد بازدید کنندگان ماه جاری:210
تعداد بازدید کنندگان سال جاری:330

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه آدرس ایمیل خود را وارد نمائید
 
برو به سمت بالا