سنت نوشيدن چاي در ايران
 
چاي قند پهلو يا ديشلمه
در فرهنگ ايران چاي علاوه بر اينکه محصولي زراعي به حساب مي آيد ، مصرف آن در نوع خود تبديل به فرهنگ خاصي شده و اين فرهنگ متـناسب با شرايط اقليـــمي و همچنين آداب و رســوم محلي تـا حـدود زيــادي در نقــاط مختـلف ايـران متفاوت مي باشد. به طور کلي ميتوان گفت که امروزه چاي جزو لاينفک زندگي اکثريت اقوام ايراني شده است و در مراسم ، اعياد ، جشن ها و سوگواري ها در تمام شهرها و روستاها جايگاه خاص خود را دارا مي باشد.
استکان هاي کمرباريک هم در فرهنگ چاي خوري ايرانيان جايگاه خاص خود را دارند. در طراحي اين استکان ها نکات خاصي در نظر گرفته شده است که در نوع خود جالب مي باشند ، مثلاً گودي کمر استکان هاي چاي خوري باعث مي شود که آنها به آساني در دست قرار گيرند.
 
يک فنجان چاي لبريز ، لب سوز ، لب دوز
نمونه اي از فرهنگ مرسوم در چايخانه هاي قديمي مي باشد. بدين صورت که شخصي که يک يا چند استکان چاي صرف کرده و ديگر تمايلي به صرف چاي ندارد ، استکان چاي خود را بر روي نعلبکي مي خواباند و قهوه چي مادام که مشتريان استکان هاي خود را بر روي نعلبکي نخوابانده اند ، براي آنها چاي سرو مي کند.
 
با رواج اين شيوه نوين در محافل اشرافي ، سنت نوشيدن چاي عصرانه مستلزم فضاسازي و تمهيدات بسياري شد که با سليقه و شيوه برپايي مراسم ارتباط نزديکتري داشت و صرفاً از ارائه يک فنجان چاي ساده با قدري کيک به شيوه اي پيچيده تر تبديل گشت. زمان نوشيدن يک فنجان چاي و خوردن غذا طولاني تر و ظواهر ظرف و ظروف نيز تغيير يافتند. غذاها در کنار نانهاي نازک ويفري و کره يا ساندويچ و کيک هاي دلپذير و کلوچه که به طور زيبايي روي روميزي هاي ظريف تزئين مي شدند ، خوشمزه تر به نظر مي رسيدند.
 
با چنين آداب و رسوم اجتماعي مرتبط با چاي عصرانه ، طبيعي است که در طول زمان ، آيين هاي بسياري در مورد اين امر شکل گرفته باشند. ميزبان مسؤوليت ريختن چاي را بعهده دارد و سپس در ميان حاضرين چاي توزيع خواهد شد. ميزبان در کنار چاي ، بيسکويت، برشي از کيک خامه اي يا شکلاتي تعارف مي کند ولذت نوشيدن يک فنجان چاي عصرانه دوچندان مي شود.
 
سنت نوشيدن چاي عصرانه در انگلستان
سنت نوشيدن چاي در انگلستان سنـت نوشيـدن چـاي عصـرانه در اواسط قرن نوزدهم ميلادي در بريتــانيـا آغاز شد. در ميان قشر متوسط و اشراف، ناهار بين ساعت ?? تا ? ظهر و شام نيز در ساعات ديرتر بين ? تا ? بعدازظهر صرف مي شد. پيدايش سنت نوشيدن چاي عصرانه در سال ???? به «آناماريا» ، هفتمين دوشس «بدفورد» نسبت داده مي شود که تصميم گرفت فاصله زماني زياد بين دو وعده غذايي ناهار و شام را با نوشيدن چاي و خوراکي مختصري در ميانه روز پر کند.
دوشس با دعوت از ميهمانان متعددي در پيوستن به وي در اين مراسم ويژه، ايده جالب و جذاب خود را به تأييد همگان رسانيد و بتدريج عموم مردم جذب آن سنت شدند. 
برچسب ها: عصرانه ايراني ، نوشيدن ، نوشيدن ، نوشيدن چاي ، چاي خوردن ، چاي عصرانه
نظرسنجی
به نظر شما کیفیت سایت چگونه است؟


آمار سایت
تعداد کل بازدید کنندگان:26727
تعداد بازدید کنندگان امروز:9
تعداد بازدید کنندگان ماه جاری:210
تعداد بازدید کنندگان سال جاری:330

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه آدرس ایمیل خود را وارد نمائید
 
برو به سمت بالا