چاي ، يک نوشيدني منحصر به فرد که جهان را تغيير داد!
 
نخستين الهامات
طبق روايت افسانه چاي ، اين نوشيدني در پيش از ميلاد توسط «شن نونگ» ، امپراطور چين کشف شد و آن زماني بود که چندين برگ چاي با باد به داخل ظرفي از آب جوش افتاد. از زمان سلطنت سلسله «هان» ظروف چاي کشف شده است. در زمان سلسله «تانگ»  چاي از آن چنان شهرتي برخوردار بود که نويسنده اي به نام «لويو» نخستين کتاب مختص به چاي را با عنوان «چا چينگ» يا «چاي کلاسيک» نوشت. اندکي بعد ، موبدان بودايي ژاپن که پيشتر براي تحصيل به چين آمده بودند ، اين نوشيدني را با خود به ژاپن بردند و خيلي زود ، چاي به مثابه بخش عظيمي از فرهنگ آنان مبدل شد.
 
ورود چاي به ساير نقاط جهان
تاجران و مبلغين مذهبي پرتغالي احتمالاً نخستين اروپايي هايي بودند که چاي را آزموده و با خود نمونه هايي از آن را به اروپا بردند. ولي نخستين کساني که اين محصول را به صورت عمده و توسط کشتي به اروپا حمل کردند ، هلندي ها بودند. آن ها با تأسيس يک پايگاه تجاري در «جاوا» ، اولين محموله چاي را از «چين» ، از طريق «جاوا»  به «هلند» ارسال کردند. خيلي زود چاي به عنوان يک نوشيدني به روز در «هلند» و ديگر کشورهاي غرب اروپا رواج يافت ؛ اما قيمت گران آن باعث شد که از خانه اشراف زادگان و توانگران بيرون نيايد.
 
ورود چاي به بريتانيا
در همين زمان ، نشانه هايي از حضور چاي در بريتانيا در دست است ؛ اما مراسم ازدواج شاه «چارلز» دوم با شاهدخت پرتغالي «کاترين برا گانزا» بود که اشتياق به نوشيدن چاي را در آن سرزمين همگاني ساخت. درواقع ، مي توان کاترين را يک معتاد به چاي ناميد و عشق وافر او به اين نوشيدني ، خيلي زود ، چاي را به اوج اشتهار رساند و آنرا در کاخ و سپس به فضايي گسترده تر و در خانه و کاشانه اشراف زادگان و توانگران کشاند. پاکثر چاي مصرفي بريتانيا از چين به آن جا ارسال مي شد. در همان سال ، امتياز انحصاري شرکت هند شرقي در باب تجارت با چين به پايان دوره خود رسيد و اين امر ، باعث شد آن شرکت به کاشت چاي در هندوستان بينديشد که از نظر تاريخي مرکز کليه فعاليت هاي آن ها بود. اين حرکت با موفقيت شاياني رو به رو گشت وميزان واردات چاي هندي به بريتانيا از ميزان واردات چاي چيني پيشي گرفت. پايان انحصار شرکت هند شرقي همچنين باعث شد تا تجارت چاي براي همگان آزاد شده و عبور و مرور کشتي هاي حمل چاي از رودخانه «کانتون» در چين تا رودخانه «تيمز» در لندن آزادانه انجام شود. هنگامي که کانال سوئز به روي کشتي هاي بخار عازم چين گشوده شد ، جهشي ديگر در اين پيشرفت ايجاد گرديد.
 
ورود چاي به ايران
تاريخ ورود چاي و گسترش آن در ايران را به طور دقيق نمي توان تعيين نمود ، وليکن برطبق روايت هاي جهانگردان ( مانند پيتر دولاواله و دوک هلشتاين ) مصرف چاي در ايران به قرن هفدهم يعني عصر صفويه بر مي گردد و پس از ورود اسلام ابتدا قهوه به عنوان نوشيدني متداول رايج گرديد و سپس چاي جايگزين آن شد.
براي اولين بار کشت چاي در سال ???? توسط شخصي به نام حاج محمد حسين اصفهاني در ايران آغاز شد ، وليکن به علل نامعلوم رواج نيافت. پس از وي اين آرزوي ديرينه ايرانيان فقط با همت محمد ميرزا چايکار ( کاشف السلطنه ) برآورده شد.
 
برچسب ها: تاريخ ورود چاي به ايران ، تاريخچه ورود چاي به ايران ، تاريخچه چاي ، تاريخچه چاي در ايران ، تجارت چاي ، زمان ورود چاي به ايران ، سال ورود چاي به ايران ، قدمت چاي در ايران ، ورود چاي به ايران
نظرسنجی
به نظر شما کیفیت سایت چگونه است؟


آمار سایت
تعداد کل بازدید کنندگان:26734
تعداد بازدید کنندگان امروز:7
تعداد بازدید کنندگان ماه جاری:217
تعداد بازدید کنندگان سال جاری:337

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه آدرس ایمیل خود را وارد نمائید
 
برو به سمت بالا