در حقيقت ، در ابتدا هيچ تفاوتي به طور ذاتي ميان چاي سبز و سياه وجود ندارد و هر دو از يک بوته مشابه چيده مي شوند . اين تغيير توسط فرآيندي ايجاد مي گردد که روي برگ هاي چاي صورت مي پذيرد.
 
 
برگ هاي چاي سبز پس از برداشت تحت دمايي حدود ... درجه سانتي گراد حرارت ديده تا از تخمير آن جلوگيري شود. سپس آن ها را در هم مي پيچند تا پيش از حرارت دهي مجدد ، شکل گيرند. چاي سياه به روشي ديگر فرآوري مي شود. چاي سياه ابتدا پژمرده شده و قبل از هرگونه حرارت دادن به آن ، پيچيده مي شود. سپس براي زماني معين چاي را در مرحله تخمير گذاشته تا رنگ آن به قهوه اي متمايل به سياه برسد.
 
دليل اســاسي تفاوت در انواع چاي واکنش تخمير است. هر دو نوع چاي سبز و سياه به ميزان بالايي حاوي پلي فنوهاي آنتي اکسيدان ( کاتچين ها ، فلاونول ها ، تئافلاوين ها و تئاروبيگين ها ) هستند. EGCG نام يکي از انواع کاتچيين ها است که در غليظ ترين شکل خود در چاي سبز يافت شده و فعال ترين کاتچين موجود در اين چاي بوده که تاکنون مورد تحقيق و پژوهش قرار گرفته است. طبق تحقيقات انجام شده ، ميزان تأثير EDGC در راديکال هاي آزاد صد برابر بيشتر از ويتامين C و ?? برابر از ويتامين E مي باشد.
 
طالعات اخير ، نشانگر اين نکته هستند که فلاونوئيد هاي موجود در چاي سياه موجب کاهش خطر ابتلا به سکته و بيماري هاي قلبي مي شوند ؛ زيرا به کاهش ميزان LDL (کلسترول بد) را که با اين نارسايي ها ارتباط مستقيم دارد، تا حد زيادي کمک مي کند. وقتي در مورد فوايد بهداشتي و درماني چاي هاي گوناگون بحث مي شود ، بايستي به ياد داشت که شناخت خواص چاي و تحقيقات در اين باره هنوز در مراحل ابتدايي خود مي باشد. ولي تحقيقات متعددي در حال اجرا است و شواهدي در دست است که به ارتباط ميان مصرف چاي و سلامتي اشاره مستقيم دارند.
 
برچسب ها: برگ چاي سبز ، برگ چايي ، بوته چاي ، تفاوت چاي سبز با چاي سياه ، تفاوت چاي سبز و سياه ، خواص چاي سبز ، فرق چاي سبز و سياه ، فرق چاي سبز و چاي سياه ، فوايد چاي سبز ، فوايد چاي سياه ، چاي سبز ، چاي سياه ، چاي سبز ، چاي سبز چيست ، چاي سياه ، چايي سياه
نظرسنجی
به نظر شما کیفیت سایت چگونه است؟


آمار سایت
تعداد کل بازدید کنندگان:26734
تعداد بازدید کنندگان امروز:7
تعداد بازدید کنندگان ماه جاری:217
تعداد بازدید کنندگان سال جاری:337

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه آدرس ایمیل خود را وارد نمائید
 
برو به سمت بالا