بررسی وضع بیمار چای داخلی کشور 1394/2/24

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان چای کشور با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری  (۲۰ اردیبهشت) به بررسی وضع بیمار چای داخلی کشور پرداختند

 

“عباس رجایی” رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی و “روزبهان” رئیس سازمان چای کشور با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری امشب (۲۰ اردیبهشت) به بررسی وضع بیمار چای داخلی کشور پرداختند
در ابتدای این برنامه رجایی در پاسخ به این سؤال که میزان مصرف سالانه چای  در کشور ما چقدر است و از این میزان چقدر مصرف چای داخلی است و چه مقدار چای خارجی استفاده می‌شود گفت: در کشور ما حدود ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار تن در سال مصرف چای وجود دارد که تقریباً حدود ۱۵ تا بیست درصد آن تولید داخل صورت می‌گیرد و مابقی آن الزاماً باید از طریق واردات تأمین شود.
وی ادامه داد: سال گذشته ما ۱۴ هزار تن چای خشک داشتیم که تولید داخل بود و مابقی آن نیز از خارج از کشور وارد شده بود.
رئیس کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر این که چرا فروشگاه‌ها را تماماً چای خارجی پر کرده است اظهار داشت: ما در تولید چای داخلی در سنوات گذشته مشکلاتی داشتیم و الآن هم شاید بعضاً این مشکلات وجود داشته باشد.
وی تصریح کرد: اساساً چایی که چای بهاره اسم آن را می‌گذارند کیفیت مرغوب‌تری دارد اما حجم آن خیلی کم است لذا طبیعتاً وقتی آن میزان کم به بازار مصرف می‌آید آن‌هایی که علاقه‌مند به چای ایرانی هستند آن را مصرف می‌کنند و در بازار نمودی پیدا نمی‌کند و مابقی باید به روش‌های دیگری فرآوری شود یا با چای خارجی مخلوط شود تا کیفیت لازم را پیدا کند.
وی با بیان این که چای مرغوب ایرانی اگر به دست مصرف کنندگان برسد چای بسیار خوبی است اما این که چگونه این اتفاق می‌افتد خود جای بحث دارد .
در بخش دیگری از این برنامه روزبهان رئیس سازمان چای کشور در پاسخ به این سؤال که آیا شما موافق هستید که خرید چای یک خرید تضمینی باشد گفت: برای این که در مورد چای صحبت کنیم و تصمیم گیری داشته باشیم باید یک نگاه جامع و کلان به چای داشته باشیم.
حمایت از چای کاران ما را از وابستگی به واردات چای بی نیاز می‌کند
وی ادامه داد: چای ویژگی‌های خاصی دارد که این ویژگی‌ها باعث شده در تمام کشورهایی که چای تولید می‌شود حمایت‌های بسیار ویژه ای از این محصول داشته باشند و یکی از حمایت‌های ویژه ای که می‌تواند ما را از وابستگی به واردات چای از کشورهای دیگری بی نیاز کند حمایت از چای کاران است.
وی یادآور شد: در حدود ۱۰، ۱۲ سال قبل به دلایل مختلف که یکی از آن‌ها عدم وجود یک سازمان متولی  و سیاست گذار در بحث چای بود منجر به این شد که چای کشور شرایط سختی راداشته باشیم .
کاهش سطح زیر کشت باغات چای از ۳۴ هزار هکتار به ۱۸ هزار هکتار
رئیس سازمان چای کشور یادآور شد: سطح زیر کشت باغات چای ما از حدود ۳۴هزار هکتار در حدود ۱۴ سال قبل به ۱۸ هزار هکتار رسیده است.
روزبهان در ادامه در پاسخ به این سؤال که در حال حاضر سازمان چای برای حمایت از تولید کنندگان چه اقداماتی انجام می‌دهد گفت؟ سازمان چای یک سازمان سیاست گذار و مجری است و  همچنین مسئولیت خرید تضمینی برگ سبز چای را انجام می‌دهد.
وی با بیان این که  چای یک ویژگی خاصی دارد که هیچ‌یک از محصولات کشاورزی ما این ویژگی را ندارد گفت: محصول چای بلافاصله بعد از چیدن باید فرآوری شود و اگر این اقدام صورت نگیرد از بین می‌شود و فاسد می‌شود و امکان استفاده از آن وجود ندارد.
۵۰ هزار خانوار به کشت صنعت چای مشغول هستند
روزبهان در ادامه برنامه با اشاره به این که چای باید در داخل کشور تولید شود گفت: ۵۰ هزار خانوار چای کار به کشت این صنعت مشغول هستند.
رئیس سازمان چای کشور با اشاره به این که به نظر می‌رسد که چای محصولی استراتژیک نیست ادامه داد: این محصول در استان‌های مازندران و گیلان نقش بسیار مهمی را در ایجاد اشتغال ایفا می‌کند وهم چنین  مبلغ چای مصرفی کشور معادل ۶۰۰ میلیون دلار است که اگر نتوانیم چای مورد نیاز راتامین کنیم  بایدهزینه واردات آن را تقبل نمائیم.
وی با بیان این که چای کشور در استان‌های گیلان و مازندران تولید می‌شود خاطر نشان کرد: چای به لحاظ کیفی مناسب است پس باید اذعان داشت که تنها چایی که بدون یک گرم سم تولید می‌شود چای ایرانی است.
به هیچ وجه در تولید چای ایرانی  از سم استفاده نمی‌شود
روزبهان با اشاره به این که مردم نباید نگرانی‌های مختلف بهداشتی نسبت به چای  ایرانی داشته باشند افزود: به هیچ وجه در تولید چای ایرانی  از سم استفاده نمی‌شود وتنها چای تولیدی  در کشورهای چایخیز  جهان که فاقد سم است  چای تولیدی ایران  است.
رئیس سازمان چای کشور با بیان این که در طی سالیان اخیر ذائقه مصرف کننده داخلی تغییر پیدا کرده است گفت: متأسفانه  انتظار غیر واقعی از چای وجود دارد به طوری که برخی انتظار دارند با ریختن یک قاشق چای ۶ استکان چای داشته باشند.
چای واقعی و طبیعی به هیچ وجه نیاز به عطر و طعم ندارد
وی با اشاره به این که چای واقعی و طبیعی به هیچ وجه نیاز به عطر و طعم ندارد ادامه داد: در حال حاضر فقط برگ سبز را از چای کاران خریداری می‌کنیم.
روزبهان با اشاره به این که به هیچ وجه چای خشک تولیدی را از کارخانه جات چای سازی خریداری نمی‌کنیم گفت: چای تولیدی سال ۹۴ کارخانجات فروخته شده است.
رئیس سازمان چای کشور با بیان این که در سال ۹۲ به سمت کیفی سازی چای پیش رفتیم ادامه داد: دیگر هیچ چایی در کارخانجات باقی نمی‌ماند.
وی با اشاره به فرسوده بودن باغات چای گفت: از ابتدای سال ۹۳ حمایت‌های گسترده ای از سوی دولت تدبیر و امید شده است.
روزبهان ادامه داد: از سال ۹۳ دو اقدام برای بحث چای عملیاتی شده است که یکی مربوط به “به زراعی” باغات چای و دیگری مربوط به خرید تضمینی با قیمت مناسب است .
رئیس سازمان چای کشور با اشاره به این که باغات چای کشور عمر بالای ۶۰، ۷۰ سال دارند افزود: به هیچ وجه از باغ فرسوده محصول کیفی خوبی به دست نمی‌آید.
وی با اشاره به این که تمرکز دولت در این است که با پرداخت تسهیلات به زراعی اقدامات موثری را انجام دهد اضافه کرد:  علی رغم مشکلات گسترده دولت در تأمین نقدینگی توانستیم ۲۵ میلیارد تومان را جذب کنیم و به حدود ۱۱ هزار نفر چای کار تسهیلات دهیم و واین تعداد به ۱۹ هزارخانوار خواهدرسید.
رئیس سازمان چای کشور با اشاره به توسعه سیستم‌های آبیاری تحت فشار گفت: در سفر رئیس جمهورمحترم  به استان گیلان به بحث سد پل رود اشاره شد به طوری که این سد می‌تواند ۹ هزار هکتار را دارای سیستم آبیاری کند.
وی با اشاره به این که دولت  از محصولات کشاورزی  حمایت خواهد کردبیان کرد: بحث خرید آزاد چای همواره در کشور مطرح است به این معنا که کارخانجات در جهت کیفیت محصولات خود باید اقدام کنند تا آن‌ها بتوانند محصولاتشان را به فروش برسانند.
روزبهان با اشاره به تشکیل صندوق حمایت از توسعه صنعت چای گفت: این صندوق آرزوی دیرینه چای کاران را برآورده کرد.
بیش از ۲۵ هزار نفر عضو صندوق حمایت از توسعه صنعت چای هستند
رئیس سازمان چای کشور با اشاره به این که ۲۵ هزار و ۵۰۰ نفر عضو و سهام دار این صندوق هستند افزود: برخی از کارها در زمینه های مختلف به مجموعه چای کاران  وصاحبان کار خانجات چایسازی در طی پروسه زمانی   از طریق صندوق حمایت  از توسعه صنعت  چای کشور واگذار خواهد شد.
وی با بیان این که ۴۹ درصد سهام این صندوق متعلق به دولت و ۵۱ درصد مابقی متعلق به چای کاران و کارخانه داران است گفت: این صندوق جهت حمایت‌های پایدار عمل می‌کند.
رجایی در ادامه برنامه با اشاره به این که باید از چای کاران حمایت کرد گفت: متأسفانه در کشور خلط مبحث صورت گرفته است.
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به این که  مساحت محصولات چای کشور ۳۲ هزار هکتار بود که به بیست هزار هکتار تبدیل شده است افزود: در کشورمان ۶ و نیم میلیون هکتار تولید کشاورزی آبی وجود دارد پس باید گفت آیا همه محصولات کشاورزی که در کشور تولید می‌شود دارای سازمان است؟
در نوسازی و فناوری صنعت چای دچار مشکل هستیم
رجایی با اشاره به این که در نوسازی باغات چای دچار مشکل هستیم ادامه داد:  رقم باغات کشور زیاد است بنابراین در بحث باغ حرف برای گفتن زیاد داریم.
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر این که در نوع حمایت  و نگاه حمایتی از صنعت چای در کشور دچار اشکالات اساسی هستیم ادامه داد: حمایت باید معنادار باشد.
 


نظرسنجی
به نظر شما کیفیت سایت چگونه است؟


آمار سایت
تعداد کل بازدید کنندگان:26734
تعداد بازدید کنندگان امروز:7
تعداد بازدید کنندگان ماه جاری:217
تعداد بازدید کنندگان سال جاری:337

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه آدرس ایمیل خود را وارد نمائید
 
برو به سمت بالا