برداشت ۶۶هزار تن چای 1398/4/21

حبیب جهان ساز رئیس سازمان چای ، درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی برگ سبز چای اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار ابتدای فصل برداشت تا کنون 66 هزار تن برگ سبز چای با ارزش بالغ بر بیش از 200 میلیارد تومان از چای کاران دو استان گیلان و مازندران خریداری شده است.
وی از پرداخت 65 درصد مطالبات چای کاران خبر داد و گفت: تا کنون 128 میلیارد تومان از مطالبات چای کاران پرداخت و مابقی به مرور پس از تخصیص اعتبار و پرداخت سهم کارخانجات به حسابشان واریز می‌شود.
جهان ساز 24 درصد برگ سبز خریداری شده را درجه یک و 76 درصد را درجه دو اعلام کرد و افزود: از مجموع بهای برگ سبز خریداری شده رقمی معادل 14 هزار و 800 تن چای خشک استحصال شده است.
رئیس سازمان چای با بیان اینکه میزان تولید نسبت به مدت مشابه سال گذشته در این بازه زمانی افزایش نداشته است بیان کرد: خشکی هوا در هفته‌های اخیر موجب شد تا میزان تولید در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایشی نداشته باشد، اما به سبب برآورد‌های کلی حاکی از آن است که امسال تولید برگ سبز چای با رشد 10 تا 15 درصدی به 120 هزار تن برسد.
وی ادامه داد: گرمای بی سابقه و خشکی هوا در هفته‌های اخیر تاثیر منفی در تولید برگ سبز چای گذاشت، اما به سبب بارندگی‌های چند روز اخیر سامانه بارشی پیش رو پیش بینی می‌شود که روند افزایش تولید ادامه یابد.
جهان ساز با بیان اینکه مشکلی در فروش چای وجود ندارد، گفت: 70 درصد کارخانه‌های چای سازی برگ سبز چای را بالاتر از قیمت تضمینی خریداری می‌کنند این امر بدان معناست که به سبب استقبال مصرف کنندگان از چای ایرانی مشکلی در فروش چای وجود ندارد.
رئیس سازمان چای قیمت تضمینی هر کیلو برگ سبز درجه یک را 2600 و درجه دو را 2200 تومان اعلام کرد و گفت: این در حالی است که کارخانه‌ها برگ سبز چای را 5 تا 10 درصد بالاتر این نرخ خریداری می‌کنند.
وی درباره آخرین وضعیت صادرات چای گفت: بنا بر آمار گمرک صادرات چای در فروردین و اردیبهشت نسبت به مدت مشابه سال قبل به سبب ازدیاد تقاضا در بازار داخل کاهش داشته هر چند ما هم به دنبال افزایش صادرات نیستیم.
جهان ساز سرانه مصرف چای را کمتر از 90 هزار تن اعلام کرد و افزود: با احتساب تولید 26 تا 27 هزار تن چای خشک مابقی نیاز کشور باید از طریق واردات تامین شود.
رئیس سازمان چای در پایان اختصاص ارز نیما به واردات را امری مهم در کنترل قاچاق برشمرد و گفت: بنا بر آمار گمرک میزان واردات در فروردین نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است که این امر بدان معنی است که حذف ارز 4200 تومانی امری مهم در منتفی شدن قاچاق و منطقی شدن واردات چای است.
انتهای پیام /
مشکلی در فروش چای تولیدی نداریم

سازمان چای کشور
نظرسنجی
به نظر شما کیفیت سایت چگونه است؟


آمار سایت
تعداد کل بازدید کنندگان:26734
تعداد بازدید کنندگان امروز:7
تعداد بازدید کنندگان ماه جاری:217
تعداد بازدید کنندگان سال جاری:337

عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه آدرس ایمیل خود را وارد نمائید
 
برو به سمت بالا